torstai 1. huhtikuuta 2010

Maaliskuun ruokamenot = 361,41 e

Alkukuusta yritin vielä säästää ruokamenoissa, mutta puolessa välissä kuuta turhauduin ja päätin unohtaa sen yrityksen. Eikä minulla tällä hetkellä rahasta olekaan puutetta, mietin vaan eteenpäin ja pelkään rahan loppumista tulevaisuudessa. Ehkä pitäisi vaan keskittyä tähän hetkeen, aina sitä rahaa on kuitenkin jostain ilmestynyt vaikka vähemmänkin olen tienannut.

Ruokaostokset on nyt jaoteltu Ostopäiväkirjan lajittelun mukaisesti, koska minun on helppo kopioida sieltä suoraan. Tässä jaottelussa näkyy vain 14.3 eteenpäin ostokset, sillä ehdin laittaa alkukuun Ostopäiväkirjan postiin ennen kuin tajusin kopioida sieltä ostoksia tänne :/ Niiden hinta, 100 euroa, on kuitenki lisätty tuohon kuun kokonaissummaan, joka onkin aika huikea! Ostokset on tehty Puhdistamolta, Makrobioksen tukusta, Luomuruokapiiristä, Ekolosta ja Malmin Prismasta. Laitan vielä näkyviin määrät, niin siitä voi katsoa suunnilleen, että kuinka paljon sitä ruokaa on kahdessa viikossa määrällisesti syönyt, tai ainakin ostanut, nyt on nimittäin kaapit melkoisen täynnä :)

Ostopäiväkirja 1.-15.3 n.100 e

Ravintolakäynnit (Silvopleetä + Sushia): 35,92 e

Koululla ruokailut: 8,10 e

Hedelmät ja marjat: 51,06 e

Banaanit 1065 + 848 g, tuoretaateli 900 + 1000 g, kuivataatelit 430 g, avocadot 1,5 kg, omenat 2,5 kg, ananas 0,5 kpl, päärynät 670 g.

Vihannekset ja juurekset: 28,04 e

Keräkaali 4,985 kg, purjo 750 g, tammenlehtisalaatti 4 kpl, varsiselleri 950 g, porkkana 500 g, paprikamix 300 g, ruukkupersilja 1 kpl, itusekoitus 300 g, jääsalaatti 1 kpl, rucola 100 g.

Maitotuotteet: 4,80 e

Soijamaito 1 l, piimäjuusto 170 g.

Suklaa/Kaakaotuotteet: 44 e

Organic Meltdown maitosuklaa 90 g, Kaakaovoi 650 g, Kaakaojauhe 500 g,

Kuivatuotteet: 2,85 e

Kuivat herneet 400 g, rusinat.

Merilevät: 53,20 e

Nori 25 g, Sunfire Dulce 283 g.

Pähkinät: 9,5 e

Cashew 500 g, hasselpähkinät 200 g,

Kalat: 10,00 e.

Loimulohi 1 pala.

Herkut: 7,11 e

Urtekram Tortilla Chips 250 g, suklainen kaneliomena 220 g.

Makeutus: 4,25 e

Voi Hyvin hunaja 350 g.

Salaatinkastike: 2,58 e

Provencale

YHTEENSÄ 361,41 e

2 kommenttia:

an kirjoitti...

Oletko sinäkin Nielsen-tutkimuksessa mukana, vai mitä ostopäiväkirjaa täyttelet? Minä + avomies ollaan tuossa Nielsenissä mukana, ja hieman turhauttaa aina kauppareissun jälkeen täyttää kaavakevihkoa, mutta aina ennen vihkon postitusta on mielenkiintoista katsoa, paljonko on mennyt rahaa ruokaan. Meidän ostokset näyttää hyvin samanlaisilta kuin sinulla: hurjasti kasviksia ja hedelmiä, ja paljon myös esim. kuivahedelmiä ja pähkinöitä. Kahden ihmisen ostoksiin menee meillä noin 300 euroa kuussa. Onko tuo sinun summa siis henkilökohtainen vai esim. teidän kommuunin yhteinen?

Karoliina kirjoitti...

Juu tuossa Nielsenissä justiin :)
Aiemmin aloin jo seuraamaan noita ruokakuluja, niin ei tuosta juuri sen enempää onneksi vaivaa ole, ja tulee ehkä tehtyä vähän tarkemminkin kuin aiemmin.

Tuo summa on ihan henk.koht.. Vaikka kommuunissa asutaan niin tulee syötyä niin eri tavalla, että harvoin tehdään yhdessä ruokaa :)