maanantai 16. marraskuuta 2009

Kuukauden ruokamenot = 259,33 euroa

Olen nyt kuukauden ajan kerännyt kuitit talteen selvittääkseni huvin vuoksi paljonko ruokaan menee rahaa kuukaudessa. Tulokseksi tuli 259,33e, josta 38,75e kului ravintoloihin (Silvoplee & Smoothie hours), 204,15e tavalliseen ruokaan ja 16,43e herkkuihin.

Tuohon herkkuosuuteen kuului kaupasta ostettu suklaa (Green&Black's ja Vivani) sekä Ruohonjuuren toffeepatukat, joihin olen ollut ikäänkuin koukussa... Jos ja kun meinaan näitä ruokamenoja hiukan saada karsittua niin tästä herkkuosuudesta on hyvä aloittaa. Näin sen oikeastaan ajattelin alunperinkin, sillä laskin herkkuosuuteen lähinnä omasta mielestäni turhat herkut. Siihen ei siis ole laskettu banaanilastuja, taateleita tai cacao nibsejä, vaikka ne herkullisia ovatkin :)

Vain yhden kuukauden kirjaaminen vääristää käsitystä todellisista menoista tietysti jonkun verran, sillä tässä kuussa en ole joutunut ostamaan mitään superfood-jauheita. Ne ovat sen verran riittoisia, että pari kuukautta sitten ostetut purkit riittävät varmasti vielä ainakin kuukauden päivät. Ajattelin jatkaa tätä vielä ainakin seuraavan kuukauden ajan, ja katsoa onko tulos suunnilleen sama.

En kuitenkaan yritä edes laittaa itselleni mitään budjettia tai suunnitelmallisesti säästää ruokakuluissa. Yhden kerran yritin. Silloin tein tietyn budjetin, ja laskin paljonko saan kuluttaa päivässä/viikossa. Ärsyyntymiskynnys oli sen verran korkealla tuon kahden kokeiluviikon ajan, etten tee sitä virhettä enää koskaan. Se jokapäiväinen miettiminen, mitä nyt saan ostaa ettei mene yli tietyn summan, oli todella verenpainetta nostavaa :)

Lisäys. Tässä vielä (kte:n vinkistä) eroteltuna tuon "tavallinen ruoka" kategorian ostot. Yritin lajitella niitä vähän. Perässä ostoshinnat kertaostosummien mukaan. Esim. avocadoja ostettu 7:llä eri kerralla, yhteensä 13,94 eurolla. Tämä lajitteleminen oli itsellekin oikeastaan ihan hyvä infopläjäys, näkee vähän mihin yksittäisiin juttuihin mennyt eniten rahaa. Cacao nibsit näyttäisi olevan melko kalliita muihin ruokiin verrattuna! Lähes kaikki listassa on ostettu Ruohonjuuresta tai Prismasta. Luomuna, ellei muuta mainita.


avocado 4,19 + 0,64 + 2,57 + 1,69 + 1,69 + 2,52 + 0,64 = 13,94 e
päärynä 2,86 + 2,06 +2,06 + 2,35 = 9,51 e
tammenlehtisalaatti 1,52 + 1,63 + 1,63 = 4,78 e
banaani 1,16 + 1,44 + 4,49 + 1,61 = 8,7 e
purjo 1,38 + 1,25 = 2,63 e
kurkku 1,43 + 0,95 = 2,38
basilika 1,61
parsakaali 2,50
omena 1,84
persilja 2,01
mustaherukkajauhe 4,50
kiinankaali 2,35
appelsiini 1,81
kukkakaali 2,42
mandariini 1,11

valkosipuli 0,58
inkivääri 2,01
taateli 3,19
parapähkinä 6,58
auringonkukansiemen 0,63
seesaminsiemen 2,08
vehnänjyvä 1,44

banaanilastu 4,27
omenalastu 1,90
cacao nibs 4,35 + 10,16 + 7,62 = 22,13 e
kaakaovoi 12,92

ruisleipä 2,76 + 2,76 = 5,52 e
kaurajuoma 2,33 + 2,33 + 2,33 + 2,28 = 9,27 e
lohi (ei luomu) 2,95
halloumi (ei luomu) 3,34
voi (ei luomu) 1,77
soijakastike 8,50
tofu 2,19 + 3,53 = 5,72 e
mustikkajogurtti 3,67

4 kommenttia:

Karoliina kirjoitti...

Jaahas, blogger sitten sekoili taas ja poisti koko postauksen. Sain sen uudelleen näkyviin mutta kommentit hävisi...

Daily Eko kirjoitti...

Vitsi, mahtavaa, sain tästä inspiraatiota omienkin ruokakulujen tarkkailuun! Joskus kolmisen vuotta sitten pidin jonkinlaista kirjaa, tosin ruokavalio oli _hieman_ erilainen tuolloin... :) Taidankin heti seuraavasta kauppareissusta lähtien alkaa rustailemaan kuluja! :) Kiitos inspiksestä!

Karoliina kirjoitti...

Jos sulla on säästössä niitä aiempia tietoja, niin siitähän on hyvä vertailla :)
itsekin tietysti meinasin tehdä vertailua sitten taas kuukauden päästä, että muuttuuko mikään.

Daily Eko kirjoitti...

Jep, tallessa on, eli on kyllä kiva vertailla sitten :)